Valberedningen söker nu

På denna sida lägger vi upp de poster som Valberedningen kämpar med att hitta  kandidater till just nu. När man hittat en kandidat till alla saknade poster så försvinner denna sida.

Valberedningen söker just nu kandidater till dessa tjänster / poster som behöver röstas igenom på Årsmötet i mars:

WOW! Två av tre funktionärer är nu tillsatta. Våra Vaktchefer. Toppen. Tack alla.
Nu saknar vi dock fortfarande en viktig post som stöttar vår kassör i klubben. Vice kassör. En viktig stöttning som gör att man orkar dra hela det lass som en kassör behöver göra helt själv annars. Du som har lite ekonomisk erfarenhet kommer klara detta utan problem.

 

Vi söker nu brådskande ett antal funktionärer till SBS. Funktionärer som är helt grundläggande för att en båtklubb ska fungera. Funktionärer som i vissa fall därför kan åtnjuta motprestationer från båtklubben som tack för insatserna under året och säsongen.


Vi söker:
•     En vaktchef
•     En vice vaktchef

•     En vice kassör

 

Vaktchefer
Ordinarie vaktchefen kommer att ingå i klubbens styrelse och får 2000 kr i arvode per år. Förutom arvode slipper vaktchefen sommarvakt samt arbetsplikt.
Även vice vaktchefen är befriad från vakt- och arbetsplikt i föreningen om man fullgör sina sysslor.

Som vaktchef följer man upp att alla medlemmar bokar vaktpass samt fördelar obokade pass mellan de medlemmar som inte själva bokar sina pass i tid. Vaktchefen är därmed ansvarig för att vår hamn inte är obevakad under säsongen.
Vice vaktchef ska vara Vaktchefen behjälplig med de sysslor de båda funktionärerna kommer överens om. T ex att vara den som kollar av och följer upp mail som inkommer från medlemmar.
Vaktcheferna ansvarar även för att all vaktutrustning är i gott skick och att alla vaktrutiner efterhålls och är tydligt redovisade i den vaktpärm som ligger under vaktchefens ansvar.

 

Vice kassör
Som vice kassör avlastar du ordinarie kassör med diverse enklare sysslor som ni båda kommer överens om. En vice kassör förväntas ha enviss ekonomisk erfarenhet, gärna kunna en del redovisning och ha ett intresse för ordning och reda. 



Vi hoppas nu att du eller någon i din besättning kan tänka sig att ta något av dessa uppdrag. Hör snarast av dig till valberedning@satrbat.se så att du kan väljas som funktionär på SBS årsmöte i mars.

Ditt svar behöver vi få in snarast. Innan årsmötet. Om vi inte hittar någon kandidat innan årsmötet så kommer vi utlysa uppdraget även där. Om du då är på plats så kan du väljas in bland klubbens funktionärer.
 

Om du är intresserad så blir vi i klubben jätteglada! Hör av dig till valberedning@satrabat.se